Pršutari proslavili dobivanje oznake geografskog podrijetla
Radio Drniš - 15. svibnja 2012.
Povodom dobivanja oznake zemljopisnog podrijetla za drniški pršut Udruga proizvođača drniškog pršuta organizirala je prigodno okupljanje pršutara i njihovih gostiju na imanju Tarle u Velušiću. Skupu uz proizvođače članove Udruge, nazočili su i predstavnici Ministarstva poljoprivrede, Agronomskog fakulteta iz Zagreba, Ureda UNDP -a u Republici Hrvatskoj, te Grada Drniša.
Na dugi proces dobivanja oznake zemljopisnog podrijetla i višegodišnjih angažmana brojnih stručnjaka i pršutara, podsjetio je nazočne predsjednik Udruge Zvonimir Marin, koji je najzaslužnijima podijelio i prigodne plakete. Pozdravljajući okupljene, gradonačelnik Ante Dželalija kazao je kako će ova oznaka doprinijet još boljoj afirmaciji drniškog pršuta kojeg su prepoznali kao izvornu deliciju i na engleskom dvoru i u Bijeloj kući.
Louisa Vinton , predstavnica Ureda UNDP u Hrvatskoj izrazila je zadovoljstvo što su novčano podržali ovaj projekt. Dobivanje oznake zemljopisnog podrijetla stajalo je 100.000 kuna od čega je Županija šibensko -kninska izdvojila 30.000 kuna a 25.000 kuna su sredstva UNDP-a.
Specifikaciju za projekt radio je dr.sc. Danijel Karloyi, sa Agronomskog fakulteta u Zagrebu, koji je podsjetio što je sve obuhvaćalo istraživanje da bi se dobila oznaka zemljopisnog podrijetla.
Tom prilikom pršutari su izložili i dio nagrada koje su do sada osvojili za čuvenu deliciju.
Udruga proizvođača drniškog pršuta broji 12 proizvođača, njih osam za svoje proizvode imati će ubuduće veterinarski broj i oznaku zemljopisnog podrijetla.
To su: “Bel Cro Trade” i “Ivić” s Miljevaca, “Maran” iz Trbounja, “Lacić” iz Razvođa, “Vajda” iz Mirlović Zagore, “Nira” i “Baba delicije” iz Pakovog Sela, “Melvan” iz Utora Gornjih.
Veliko čašćenje građana pršutari su najavili za početak lipnja, na drniškoj Poljani, gdje će, kako su nam kazali, čuvenog specijaliteta biti u izobilju.